Woven Imagination

 

woven imagination

خیال بافته

چند سالی‌است که در کنار شاگردان مدرسه‌هایی که در آنها تدریس می‌کنم، کارهایی گروهی را به انجام می‌رسانم. تلاشم بر این است تا با دگرگون کردن نگاه بچه‌ها، از وسایل دور ریز، آفریده‏هایی ارزشمند فراهم آورده شود. در واقع دانش‌آموزان مدرسه در این روند می‌آموزند که چگونه از پارچه، پلاستیک، نخ کاموا و یا هر چیز دورریز، هنری نو بیافرینند. در این بین آنها فرا می‌گیرند که چگونه میان هنر بازیافت و هنرهای زنانه‌ی بومی خود پیوندی تازه برقرار نمایند.

collabrative art

 

در نمایش امسال قرار بر این شد که دانش‌آموزانم هر زباله نرم و شکل‌پذیری که در خانه دارند را به شکل گیس‌بافت درآورند. هنگام تحویل کار، شماری ترجیح دادند بافته‌ها‌شان را برای خودشان نگه دارند.  شمار زیادی از بچه‌ها هم تصمیم گرفتند، به عنوان شال گردن از بافته‌شان استفاده کنند. گروهی از آن، افساری ساختند برای مهار کردن دام‌هاشان و گروهی دیگر بافته‌هاشان طناب‌رخت خانه شد.آنها یاد گرفتند گاه به جای دور انداختن زباله می‌توان ابزار یا دست افزاری کار آمد از آن ساخت.

هر کدام از شاگردان که بافته‌اش را نمی‏ خواست و فکر می‌کرد شاید به کاری نیاید، آن را در کلاس برجای گذاشت. هر چه ماند را کنار هم گذاشتم و حصیری رنگارنگ شد که دسترنج کار گروهی من و شاگردانم است؛ حصیری از زباله های نرم.

 

collabrative art

 

collabrative art

 

ما تصمیم گرفته‌ایم حصیرمان را پیشکش کنیم به دانش آموزانی که در خانواده‌های کم ‌درآمد زندگی می‌کنند. امیدواریم هزینه‌ی فراهم ساختن پوشاک برای شماری از دانش‌آموزان در سال تحصیلی تازه را از  راه فروش  این حصیر رنگارنگ به دست آوریم.

 

collabrative art

 

این آفریده رنگین را که با پشتکار و تلاش تک‌تک دانش آموزان ساخته شده را به مزایده می‌گذاریم (با قیمت پایه 2میلیون تومان). تا آخر اردیبهشت ماه حصیرمان را به فردی می‌سپاریم که بتواند با حسن انتخابش، برای ما راهگشا باشد تا پوشاک‌ بیشتری برای سال تحصیلی نو فراهم کنیم. بیست درصد بهای پیشکش شده، برای پایدار سازی و نصب کار، در نظر گرفته می‌شود (پیشنهاد ما سقف و یا دیوار اتاق مورد نظر خریدار است).

 

collabrative art

 

این کار در ابعاد  270cm*265cm برای یادبود روز جهانی زمین پاک، در روز دوم اردیبهشت، به همراه شماری از دانش آموزان که نماینده‌ی 300 نفر شرکت کننده در این طرح بودند، به نمایش همگان گذاشته شد.